2 Mój pies się drapie

     Zmiany skórne takie, jak świąd, infekcje (ropne zapalenie skóry), wyłysienia, łuski, strupy czy zaczerwienienia spotykane są bardzo często. Świąd u psa może objawiać się nie tylko drapaniem, ale także wylizywaniem czy wygryzaniem określonych okolic ciała, ocieraniem się o przedmioty czy tarzaniem się po podłodze.

Przyczyny świądu mogą być różnorakie:
• Najczęstszą przyczyną są pchły, które gryząc, wydzielają ślinę, wywołującą podrażnienie i świąd. U psów z alergią wystarczy jedna pchła, aby spowodować intensywne drapanie. Z tego względu warto przez cały rok stosować środki przeciwpchelne u wszystkich zwierząt w domu.
• Inne pasożyty (kleszcze, wszy, cheyletiella…). Częstym pasożytem jest także świerzbowiec, który może być (UWAGA!) zaraźliwy dla człowieka.
• Infekcje skóry.
• Atopowe zapalenie skóry.
• Alergia lub nietolerancja pokarmowa.

Tak różnorodne przyczyny świądu są powodem zróżnicowanej terapii. Niezbędna jest wizyta u weterynarza, który ustali przyczynę zmian skórnych (często stosując dodatkowe badania i testy) i zaleci odpowiednie leczenie.

Diagnoza: ATOPIA
Atopia, czyli atopowe zapalenie skóry, to alergia na alergeny środowiskowe, takie jak pyłki, roztocza, pleśń. Szacuje się, iż około 10% psów cierpi z powodu atopii, która nadal pozostaje wyzwaniem diagnostycznym.
Pierwsze objawy atopii pojawiają się w wieku od 6 miesiąca życia do 3 roku życia. Mogą to być: czerwone plamy, świąd, nawracające infekcje uszu, wtórne zakażenia. Ich nasilenie często związane jest z porą roku. Rasy szczególnie predysponowane do rozwoju atopii to: Labrador, Bokser, Dalmatyńczyk, West Highland White Terier i Shar Pei.
Leczenie przeważnie jest trudne i opiera się na kombinacji kilku terapii:
• eliminacja alergenu ze środowiska psa – nawet, gdy uda się go zidentyfikować, usunięcie jest niemal niemożliwe
• immunoterapia (odczulanie) – gdy alergen jest rozpoznany
• środki przeciwzapalne:
1. sterydy – bardo skuteczne, ale długoterminowe i z licznymi skutkami ubocznymi
2. EPA lub DHA – kwasy tłuszczowe omega 3 (naturalnie występują w tłustych rybach morskich) bardzo zmniejszają objawy atopii
3. cyklosporyna
• środki do zwalczania wtórnych infekcji skórnych
• środki przeciwhistaminowe

Odpowiednia dieta może pomóc psom z atopią lub inną chorobą skóry. Badania wykazały, iż pewne składniki odżywcze maja bardzo korzystny wpływ, nie wykazując żadnych objawów ubocznych:
• kwasy tłuszczowe omega 3 – stosowanie doustne kapsułek z tranem
• olej z ogórecznika – skuteczność wyższa, jeśli w połączeniu z tranem
• aloes + kurkuma + tauryna + witamina C – specjalistyczne karmy renomowanych firm.
Diagnoza: ALERGIA POKARMOWA
Alergia pokarmowa wywołana jest przez alergeny znajdujące się w pokarmie. Najczęstszą przyczyną są białka pochodzenia zwierzęcego (wołowina, kurczak, …).
Objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane: niektóre psy mają objawy ze strony przewodu pokarmowego (przewlekła biegunka, wymioty, wzdęcia), inne – objawy skórne a u pozostałych – kombinacja objawów zarówno pokarmowych, jak i skórnych. To właśnie wyjaśnia, dlaczego alergia pokarmowa, która jest powszechnym problemem, nadal stanowi wyzwanie.
Rozpoznanie alergii pokarmowej opiera się na stosowaniu diety eliminacyjnej. Polega ona na podawaniu psu wyłącznie zaleconej hipoalergicznej diety, przez okres minimum 2 miesięcy. Jeśli okaże się, że pies ma faktycznie alergię pokarmową, nasilenie objawów zacznie się zmniejszać podczas trwania testu. To stanowi ostateczne potwierdzenie rozpoznania i oznacza konieczność stosowania diety hipoalergicznej do końca życia psa.
Istnieją dwa typy diet hipoalergicznych:
• z wyselekcjonowanym źródłem białka (można przygotowywać samemu, co jest sporym utrudnieniem, lub skorzystać z gotowych karm specjalistycznych). W tym przypadku pies powinien otrzymywać wyłącznie jeden rodzaj białka (z którym nigdy nie miał kontaktu) w połączeniu z pojedynczym źródłem węglowodanów. Właściciel musi ściśle przestrzegać zaleceń weterynarza, żeby posiłek był zbilansowany pod względem zawartości białka, witamin i soli mineralnych. Absolutnie zakazane jest podawanie przysmaków czy resztek za stołu – w przeciwnym razie dieta nie przyniosłaby żadnych efektów
• z białkiem hydrolizowanym – jest to białko „rozłożone” na mniejsze cząstki zwane polipeptydami. Cząsteczki te są na tyle małe, że organizm nie rozpoznaje ich jako alergenów, dzięki czemu nie wywołują one reakcji alergicznej.

Sprawdzając regularnie i dokładnie wygląd skóry i sierści psa, można w porę wychwycić różne zmiany. Obserwowane przez właściciela zmiany to zwykle zmiany wtórne, a ich pierwotną przyczynę może ustalić jedynie lekarz weterynarii. Jeśli więc zobaczysz, że twój pies zbyt często się drapie, nie lekceważ tego, tylko zasięgnij porady specjalisty.
Opublikowano przez: Aleksandra Barkas
Data publikacji w serwisie: 2007-10-01
WWW: http://www.akita.inus.pl